Shrek i psychoanaliza

 

Zapach świeżej pościeli, miękkie światło nocnej lampki, głos mamy, pluszowy miś w objęciach. A z drugiej strony okrutny świat, w którym sieroty błąkają się po ciemnym lesie, a czarownica płonie w piecu. W baśniach Braci Grimm, tych okropnych historiach rodem z Miasteczka Twin Peaks czy horrorów Wesa Cravena, krew leje się obficie, a śmierć, cierpienie, ból, starość i samotność są stale obecne. Co nam, dorosłym, wydaje się zupełnie „nie dla dzieci”. Jak każdym przejawem nieokiełznanej podświadomości, bajkami zainteresowała się psychoanaliza, która lubuje się w okropnościach i uwielbia zagłębiać się w najciemniejsze zakamarki naszej psychiki, dokonując raz to genialnych odkryć, raz to kuriozalnych nadinterpretacji.

Bruno Bettelheim, psychoanalityk i psycholog znany z opisu doświadczenia obozu koncentracyjnego (sam zresztą więzień Dachau i Buchenwaldu) oraz stanów psychotycznych u dzieci, wziął pod lupę klasyczne baśnie. Bo – jak stwierdził – kryją one wiele mrocznych jak stumilowy las sekretów, przemawiają „zapomnianym językiem” archetypów i nieświadomości zbiorowej. Baśń – jak mit – ma wiele płaszczyzn. Na zewnątrz to dzieło literackie, które bawi piękną formą, zajmuje wyobraźnię. Ale baśnie przemawiają też do dziecięcej podświadomości, miotanej na kolejnych etapach rozwoju różnymi problemami: poczuciem opuszczenia (kiedy dziecko coraz częściej zostawiane samo czuje się porzucone przez rodziców, którzy do tej pory poświęcali mu cały swój czas), zazdrością o rodzeństwo, niezrozumieniem własnego ciała i własnych emocji, zależnością, strachem przed światem, brakiem poczucia bezpieczeństwa. Z takimi właśnie – chociaż podanymi nie wprost – problemami muszą radzić sobie baśniowi bohaterowie.

Jednak nie o proste analogie chodzi. Według Bettelheima świat bajek jest głęboko symboliczny, a więc i wieloznaczny. I tak głęboki sen (Śpiącej Królewny) lub śmierć oznaczać może w bajce przemianę. Transformacje fizyczne (na przykład w zwierzęta) mogą oznaczać przemiany psychiczne lub ukazywać różne elementy psychiki. Wiele postaci może w sumie dać jedną postać na wielu etapach rozwoju. Bajka nie daje prostych rozwiązań, raczej pomaga zrozumieć niezrozumiałe stany psychiczne, daje możliwość zidentyfikowania się z bohaterem przeżywającym analogiczne emocje. Emocje często dla dziecka przerażające.

Weźmy Kopciuszka. Traci kochającą matkę, którą zastępuje niedobra macocha, przeznaczająca swoją pasierbicę do najbrudniejszych prac. Do tego złe siostry, które pójdą na bal same, a później spróbują zagarnąć dla siebie księcia. Bajka ta nieść może pocieszenie dla dzieci przeżywających rozczarowanie wymaganiami samodzielności, jakie stawiają przed nimi rodzice. Emocje Kopciuszka, który traci dobrą matkę, a trafia pod opiekę złej macochy, są doskonale zrozumiałe dla dziecka przeżywającego głęboko fakt, że dobra matka, która do tej pory była na każde zawołanie, zaczyna wymagać. Emocje związane z siostrami Kopciuszka też są znajome: to zazdrość, złość, złośliwość wobec rodzeństwa. Jednak to Kopciuszek okazuje się najpiękniejszy i najbardziej wart miłości księcia. Z resztą w baśniach to zwykle najmłodszy i najsłabszy brat pokonuje smoka i zdobywa rękę królewny.

Nie ma więc co być zazdrosnym o starsze rodzeństwo, któremu na więcej się pozwala (na przykład pójść na bal), bo to ostatecznie Kopciuszek osiąga to, czego nie udało się rodzeństwu. Z pożałowania godnego położenia Kopciuszkowi również udaje się wyjść – a to dzięki pomocy wróżki i księcia. Samotność i złość związaną z oddzieleniem od rodziców da się przezwyciężyć, budując relacje z innymi ludźmi, relacje społeczne.

Psychoanaliza to tylko (albo aż) teoria. Można ją akceptować, albo nie. Daje jednak interesujące pole do zabaw interpretacyjnych, pozawala przychylniejszym okiem popatrzyć na odsądzone od czci i wiary ludowe baśnie. Ale co Freud, Jung, czy Bettelheim powiedzieliby o współczesnych bajkach? Eksperyment czas zacząć…

Shrek to paskudny, zielony ogr, którego wszyscy się boją. Żyje w bagiennej samotni, gdzie raptem zostaje postawiony w wyjątkowo irytującej sytuacji: na jego bagnie schronienia szukają uchodźcy ze świata bajek, „normalni inaczej”: wróżki, trzy świnki, przebrany za babcię wilk i Pinokio, zesłani na banicję przez złego lorda Farquada. Walcząc o prawo do samotności, Shrek podejmuje się uwolnić królewnę dla lorda z kompleksami. Samo uwolnienie czekającej na księcia z bajki piękności okazuje się całkiem proste. Ale relacja z królewną – nie do końca. Bo Fiona wraz z zachodem słońca zaczyna się dziwnie zachowywać. Ucieka i ukrywa się. Okazuje się, że w dzieciństwie ktoś rzucił na nią urok i co noc zamienia się okropnego potwora.

Ile tu typowo bajkowych motywów: przemiana w potwora, zły czar, podróż pełna przygód, smok, księżniczka… Najbardziej ewidentny – czyli metamorfozę w potwora – można interpretować jako brak akceptacji własnej osoby, również własnego ciała. W Fionie koegzystują dwie Fiony: piękna królewna i okropny, zielony potwór. Księżniczka jest nieszczęśliwa, marzy o chwili, gdy pocałunek prawdziwej miłości uwolni ją od przekleństwa. Jak podpowiada Bettelheim, dzieci, odczuwając negatywne emocje, często czują się winne, złe i niegodne. Źródłem problemów z samoakceptacją może być też samo ciało, postrzegane jako „potworne” – niezrozumiałe, nieczyste, otoczone tabu. Fiona pozostanie nieszczęśliwa, póki nie dojrzeje do akceptacji zarówno siebie, jak i drugiego człowieka (albo ogra), póki nie porzuci marzenia o doskonałości. Pocałunek prawdziwej miłości wyzwala Fionę od złego czaru – ale, paradoksalnie, okazuje się że jest ona nie człowiekiem, lecz ogrem. To już jednak nie ma znaczenia. Jest szczęśliwa taką, jaka jest.

Co innego Shrek. On w pełni akceptuje swoją ogrzą naturę, kocha być ogrem ze wszystkimi przyległościami, takimi jak bekanie czy drapanie po tyłku. Nie przejmuje się, że wszyscy na jego widok ostrzą widły. Żyjąc samotnie, jest szczęśliwy. Ale stan beztroskiej autarkii nie trwa długo. Musi się zmierzyć nie tylko ze smokiem, ale – co ważniejsze dla jego rozwoju – z innymi stworzeniami, z którymi, żeby zrealizować cel, musi wejść w relacje, podjąć współpracę. A wreszcie – przekroczyć siebie.

Ogrza natura Shreka może być symbolem id, egoistycznych i aspołecznych popędów egzekwujących swoje prawo do istnienia strasznym rykiem. Problemem Shreka jest jego aspołeczność. Skoro innym nie podoba się to, jaki jest – tym gorzej dla innych. Taka postawa jednak kryje głębokie kompleksy. Shrek cierpi, bo inni oceniają go, nic o nim nie wiedząc. Ale sam, wiecznie nabzdyczony, wysyła sygnał „nie podchodź”. Żeby zrozumieć, co tak naprawdę czuje do Fiony, musi wziąć w karby własne popędy, zrezygnować z bezpiecznej samotności, dostosować się. Czyli, jakby to ujął psychoanalityk, poddać się mocy socjalizującego superego.

„Nowoczesne” bajki – jak Shrek właśnie – przyciągają również dorosłą widownię. Psychoanalitycy pewnie zwietrzyliby tu wielką, ogólnospołeczną regresję. Tymczasem rozwiązanie może być prostsze. Bo bajki z jednej strony przyciągają literacką formą, a z drugiej – treścią sięgającą w psychikę odbiorcy. Dzięki swej formie nowoczesne bajki strawne są również dla dorosłych: animacja 3D lub zapierające dech efekty specjalne, intertekstualność, humor i wartka akcja atrakcyjne są zarówno dla dzieci, jak i rodziców. A przecież brak samoakceptacji, trudności w kontaktach społecznych czy strach przed światem to problemy także dorosłych.

A poza tym, kto powiedział, że dojrzewanie kończy się, kiedy przestajemy spać z pluszowym misiem i stwierdzamy, że nie ma żadnej Baby Jagi?

64 komentarze do “Shrek i psychoanaliza

 1. ~karla

  no pewnie, kopciuszek to faktycznie świetny wzór dla małej dziewczynki. zawsze mnie ciekawiło o czym, zapewne obyty, wykształcony i oczytany, książę będzie rozmawiał z laską co pół życia przy garach spędziła. pomijam już niewspomniany w pseudonaukowym artykuliku motyw z oczekiwaniem na pomoc-świetny wzór doprawdy, siedź i czekaj a na pewno zjawi się wróżka i ci pomoże.. więc jeśli zakładamy, że bajki faktycznie czegoś dzieciaka uczą, to kopciuszek won za okno. i parę innych klasyków też;)

  1. ~prop

   Chyba mylisz „Kopciuszka” z „Pretty Woman”. Wbrew pozorom to są różne bajki.

  2. ~cF.

   Całkowicie, niestety się zgadzam. To już lepsza jest Śpiąca Królewna – ona przynajmniej czekała nieświadomie 😉

  3. ~LandOverTheRainbow

   Dorotka z Oz w miejsce Kopciuszka ! Ona nie siedzi na tyłku i nie czeka, aż ją jakaś dobra wróżka z powrotem odstawi z Oz do rodzinnego Kansas; bierze tyłek w troki i idzie na spotkanie z czarnoksiężnikiem, potem staje do walki z czarownicą…a jak „czarnoksiężnik” okazuje się marnym kuglarzem, który nie jest w stanie odwieźć jej do chałupy, to idzie do Gladioli…i okazuje się, ze w koncu wraca do swoich o własnych siłach….i nie porzuca cioci i wujka dla jakiegoś tam „księcia z bajki”!

  4. ~LandOverTheRainbow

   Dorotka z Oz w miejsce Kopciuszka ! Ona nie siedzi na tyłku i nie czeka, aż ją jakaś dobra wróżka z powrotem odstawi z Oz do rodzinnego Kansas; bierze tyłek w troki i idzie na spotkanie z czarnoksiężnikiem, potem staje do walki z czarownicą…a jak „czarnoksiężnik” okazuje się marnym kuglarzem, który nie jest w stanie odwieźć jej do chałupy, to idzie do Gladioli…i okazuje się, ze w koncu wraca do swoich o własnych siłach….i nie porzuca cioci i wujka dla jakiegoś tam „księcia z bajki”!

   1. ~Pippi Rulez !

    Pippi Langstrumpf rules ! W wieku 9 lat ma własną chatę, walizę złotych monet, gołymi rękami podnosi swojego wierzchowca, prawie kładzie na rękę swojego ojca – kapitana piratów…i na pewno nie potrzeba jej tego, żeby po jej własnej chacie pętał się jakiś „książę z bajki” !

   2. ~Pippi Rulez !

    Pippi Langstrumpf rules ! W wieku 9 lat ma własną chatę, walizę złotych monet, gołymi rękami podnosi swojego wierzchowca, prawie kładzie na rękę swojego ojca – kapitana piratów…i na pewno nie potrzeba jej tego, żeby po jej własnej chacie pętał się jakiś „książę z bajki” !

  5. ~xxx

   Rozmowa to chyba jedna z ostatnich rzeczy do których Kopciuszek by Księciu potrzebny…:-) A bajka chyba miała uczyć „bądź pokorny, skromny i pracowity a szczęście samo cię znajdzie”. Pytanie tylko czy można się z taką nauką zgodzić.

 2. ~Kaj

  W dzisiejszych bajkach nie ma żadnych przesłań. to po prostu walka o widza i kasę!!! Im więcej chamstwa tym bardziej przyciąga prymitywnego widza. I tyle….

  1. ~M.M.

   Współczuje tak wyjałowionej psychiki, że w bajkach nic nie dostrzega oprócz chamstwa…;/

 3. ~axxa

  Mały Klaus i Duży Klaus – braci Grimm. Zabił stara babcię siekiera –
  doskonały przykład dla dzieci 😉 czy ktoś czytał wszystkie baśnie Andersena ?
  Większość z nich jest bardziej dla dorosłych niż dla dzieci.
  Na tym tle kreskówki Cartoons Network nie powinny aż tak drażnić,
  a jednak uważam, że rodzice winni większą uwagę zwracać na to, co
  oglądają ich dzieci. Zniekształcone i udziwnione postacie , dłubiące w nosie i
  zjadające gluty, bekające przy aplauzie innych postaci – to chyba nie
  jest wzór do naśladowania. Ciekawe co powiedziałby Freud, gdyby dane mu było
  obejrzeć choć parę tego typu kreskówek

  1. ~Guter

   Bo Andersen pisał swe bajki z myślą o dorosłych. Poczytaj jego biografię. Bracia Grimm natomiast pisali baśnie tak jak to usłyszeli z opowiadań ludzi. Co do reszty masz rację….

  2. ~cF.

   Andersen może pisał dla dorosłych, ale jakiś czas temu moja młodsza siostra dostała zbiór jego baśni w wydaniu dla dzieci; pierwszy raz w życiu przeczytałam te mniej znane i szczerze mówiąc, nie spodobały mi się. Moim zdaniem nie są ani dla dzieci, ani dla dorosłych… ale to tylko moje zdanie.

   Co do bajek generalnie, to może i często dają nie najlepsze wzorce, ale nie można też aż tak ich ganić. W końcu ja, znająca wszystkie klasyczne baśnie na pamięć w kilku wersjach – bynajmniej daleka jestem od postawy czekania na księcia. Wychowanie przez otoczenie bardziej oddziałuje na dziecko niż przeczytana bajka – jeśli te dwa aspekty występują w odpowiednich proporcjach ! Dlatego myślę, że na wielu książkach powinny znaleźć się naklejki „czytaj razem z dzieckiem” 😉

  3. ~rzepi

   Baśnie braci Grimm nie byłoy początkowo pisane dal dziecka, lecz dla dorosłych czytelników! Dopiero później, kiedy dorośli doszli do wnoosku że księżniczki, smoki czy gadające wilki sa zdecydowanie zbyt irracjonalna dla nich, przeznaczyli je dla dzieci. Pozdr.

  4. ~PrinceInga

   Andersen swoje baśnie pisał sobie a muzom do szuflady – i tylko przypadkiem jego wydawca je wygrzebał, i okazały się hitem rynkowym (Andersen był zresztą nieziemsko tym wqrwiony, bo baśniopisarzy osobiście uważał za pisarzy niepoważnych, tak jak pisarzy dla dzieci, chciał zawsze zabłysnąć sztuką teatralną…ale jego sztuki teatralne były tak kijowe, że wydawcy mu ich nigdy nie wydrukowali). Baśnie Grimm z kolei były pierwotnie bardzo poważną pracą naukową, z dziedziny etnografii – braciszkowie Grimm spisali naukowo historie, które jeszcze w ich czasach opowiadał sobie wesoly ludek niemiecki po wioskach; potem się okazało, że ta bardzo poważna praca naukowa zrobiła karierę jako literatura piękna, w dodatku dziecieca…stąd wszystkie kolejne wydania w porównaniu z tym pierwszy, naukowym, są już wyraźnie ocenzurowane i złagodzone (to do tych, którzy widza tylko, że są „makabryczne”). Czy już wszystko jasne?

  5. ~PrinceInga

   Andersen swoje baśnie pisał sobie a muzom do szuflady – i tylko przypadkiem jego wydawca je wygrzebał, i okazały się hitem rynkowym (Andersen był zresztą nieziemsko tym wqrwiony, bo baśniopisarzy osobiście uważał za pisarzy niepoważnych, tak jak pisarzy dla dzieci, chciał zawsze zabłysnąć sztuką teatralną…ale jego sztuki teatralne były tak kijowe, że wydawcy mu ich nigdy nie wydrukowali). Baśnie Grimm z kolei były pierwotnie bardzo poważną pracą naukową, z dziedziny etnografii – braciszkowie Grimm spisali naukowo historie, które jeszcze w ich czasach opowiadał sobie wesoly ludek niemiecki po wioskach; potem się okazało, że ta bardzo poważna praca naukowa zrobiła karierę jako literatura piękna, w dodatku dziecieca…stąd wszystkie kolejne wydania w porównaniu z tym pierwszy, naukowym, są już wyraźnie ocenzurowane i złagodzone (to do tych, którzy widza tylko, że są „makabryczne”). Czy już wszystko jasne?

  6. ~zigjoy

   Tym, co by FREUD powiedziaqł, to się nie martw. To był stary niewyżyty zboczeniec, wiec w tym przypadku, tak samo jak i w innych, wszystko by mu się kojarzyło z d…ą.

  7. ~zigjoy

   Tym, co by FREUD powiedziaqł, to się nie martw. To był stary niewyżyty zboczeniec, wiec w tym przypadku, tak samo jak i w innych, wszystko by mu się kojarzyło z d…ą.

 4. ~Mala

  Wzor dla dziewczynek z bajek:
  Kopciuszek – pracuj jak osiol i badz posluszna a ksiaze sam sie zjawi
  Piekna i Bestia – pokochaj potwora a pod Twoim wplywem zmieni sie w ksiecia…

 5. ~Marta

  Kopciuszek – sprawiedliwość kiedys nadejdzie
  Piękna i Bestia – nie daj się zwieść pozorom:)

 6. ~mr.hudsucker

  Poziom artykułu żenujący. Jedno można potwiedzić, że wiele bajek to komercyjne badziewie (akurat szrek nie jest tu przykładem). Ale widać dziennikarstwo też nie ma się lepiej.

 7. slawni.wegetarianie@op.pl

  SHREK JEST NORMALNY RESZTA SWIATA NIE:) BY BYĆ SZCZĘŚLIWY NIE KRZYWDŹ INNYCH! WEGETARIANIZM WZMACNIA ORGA(NI)ZM!:) DOBRO I KRZYWDA WRACA DO SPRAWCY DAJĄC SZCZĘŚCIE I ZDROWIE ALBO CIERPIENIE I CHOROBY -BEZ MIĘSA ŚMIERCI ZABIJANIA CHORÓB DEPRESJI BÓLU SMUTKU CIERPIENIA TOWARZYSZACEGO UMIERANIU ZWIERZAT!

  TYLKO DRAPIEŻNIKI ZAGRYZAJA SIE WZAJEMNIE, zabijaja osobniki swojego gatunku, dlatego mięsożerni ludzie wszczynaja bezsensowne konflikty wojny na których urządzaja sobie wzajemnie rzezie zamiast współpracować

  ta agresja i okrucieństwo to skutek jedzenia mięsa które zawiera negatywne emocje podczas zabijania zwierząt powodując stres i choroby a czasem nawet szaleństwo, jak np. u Hitlera

  a niedlugo niewolnicze wykorzystywanie zwierzat i ich zabijanie bedzie tak samo historycznym barbarzyństwem jak niewolnicze wykorzystywanie i zabijanie ludzi

  Np. HITLER OSZAŁAŁ OD MIĘSA, ZNANY BYŁ Z OKRUCIEŃSTWA W STOSUNKU DO ZWIERZĄT: NP. BIŁ I OTRUŁ SWOJEGO PSA: „Aby piętnować wszelkie przejawy słabości i łagodności, od niektórych członków SS wymagano, by hodowali owczarka niemieckiego przez dwanaście tygodni, a następnie musieli go własnoręcznie udusić w obecności oficera SS”. Sax, Animals in the Third Reich, 169

  Z WEGETARIANIZMEM WŚRÓD MIĘSOŻERCÓW JEST JAK Z KANIBALIZMEM JAK PRZEKONAĆ KANIBALA ZE JEDZAC LUDZI ROBI COS ZLEGO (PRZECIEZ WYCHOWAŁ SIE W RODZINIE KANIBALI, W WIOSCE, SPOLEZENSTWIE KANIBALI GDZIE TO JEST „NORMALNE”) ?TAK JAK CIEZKO BYLO PRZEKONAC LUDZI ZE NIEWOLNICTWO JEST CZYMS ZŁYM ALBO ZE KOBIETY ZASLUGUJA NA NAUKE CZYTANIA ALBO PRAWO GLOSU W WYBORACH:)

  ROZWÓJ MIAST, CYWILIZACJI, KULTURY, HANDLU ZACZĄŁ SIĘ Z ROZPOCZĘCIEM UPRAW ROŚLIN, ROLNICTWA,OSIADŁYM TRYBEM ŻYCIA= MIĘSO:WOJNY, OKRUCIEŃSTWA ,LENISTWO, UPADEK CYWILIZACJI, CHOROBY: RAK,ZAWAŁY,WYLEWY,CUKRZYCE,BSE ITD. MIĘSO ZACZĘTO JEŚĆ CODZIENNIE OD 1950r I STĄD GWAŁTOWNY WZROST CHORÓB!

  ludzie którzy jedzą mięso zachowują się jak dzikie bestie każdy chce kogoś pożreć okłamac oszukac i wykorzystać a życie w ciągłej walce prowadzi do zagłady taki jest los wszystkich drapieżników od czasu dinozaurów do wilków

  gdy człowiek przestaje jeść mięso i być padlinożerca czy drapieżcą, relacje agresji zamienione zostają na związki symbiotyczne – harmonijnego współistnienia organizmów w środowisku korzystnego dla wszystkich stron i stabilności środowiska (relacje drapieżnik – ofiara są podatne na zachwiania równowagi grożące katastrofą ekologiczną i wyginięciem gatunków). Człowiek z jaskiniowca odzianego w skóry przemienia się w twórcę – opiekuna świata

  dlatego przestaje mysleć o wykorzystywaniu oszukiwaniu okłamywaniu innych ludzi chce im pomóc

  „Człowiek modli się o łaskę, sam niechętnie jednak obdarza nią innych. Dlaczego więc oczekuje jej od Boga? To niesprawiedliwe liczyć na coś, czego samemu nie chcesz dać. To nielogiczne.” Isaac Bashevis Singer – filozof praw zwierząt, etyk i wegetarianin

  „Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa i przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja, będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi.” – LEONARDO da VINCI – WEGETARIANIN

  Albert Einstein – WEGETARIANIN „Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej. Naszym celem musi być wyzwolenie się… poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury”

  Albert Einstein – WEGETARIANIN: „Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią”.

  Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.” Thomas A. Edison (1847-1937) wegetarianin

  „To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi” – Dr Albert Schweitzer – WEGETARIANIN

  „Prawda przechodzi przez 3 etapy. Najpierw jest wyśmiewana. Następnie gwałtownie atakowana. W końcu akceptowana, gdy jest już oczywista.” Arthur Schopenhauer (1788-1860) „Ciało, które obciążone zostaje potrawami mięsnymi, nękane jest chorobami, umiarkowany tryb życia czyni je zdrowsze i silniejsze i ucina korzenie zła. Opary potraw mięsnych zaciemniają światło ducha. Obojętnie jakiego rodzaju potrawami mięsnymi napełniony zostaje żołądek, powoduje to nieczyste ruchy, dusza zostaje zagłuszona pod ciężarem pożywienia, traci panowanie i zdolność myślenia. Tak długo jak się żyje umiarkowanie, mnoży się szczęście domu, zwierzęta będą znajdować się w bezpieczeństwie, nie będzie przelewana krew, zwierzęta nie będą zabijane. Kuchenne noże będą bezużyteczne, stół będzie pokryty owocami, które daje natura i można się tym zadowolić. (…) Jeśli kochasz mięso i tuczysz swoje ciało, Duch twój staje się ociężały, tłuszcz, który osadza się z mięsa, osłabia siły ducha. Czy nie gardzisz tymi szkodliwymi potrawami mięsnymi? Trudno jest kochać cnoty, jeśli cieszy się potrawami mięsnymi i ucztami”. Bazyli Wielki, ojciec Kościoła, arcybiskup Cezarei

  „Właśnie skończyłeś jeść obiad i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział”. Ralph Waldo Emerson wegetarianin

  „Zwierzęta są moimi przyjaciółmi, a ja nie zjadam swoich przyjaciół” – George Bernard Shaw – WEGETARIANIN

  Macie zwyczaj nazywania dzikimi bestiami węże, leopardy i lwy; lecz sami jesteście splamieni krwią i w niczym nie ustępujecie ich okrucieństwu. One zabijają jedynie dla zdobywania swojego normalnego pożywienia, lecz wy zabijacie by wykwintniej zastawić stół.” PLUTARCH (46?-120?), grecki biograf i historyk. wegetarianin

  „Człowiek, który zabije jedno zwierzę jest przestępcą. Człowiek, który zabija miliony zwierząt jest dobrym biznesmenem”

  Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.” Św. Franciszek z Asyżu (1181-1226) wegetarianin

  Do Mięsożerców – Dla nich ryby skrzelami pracują w szafliku, mając na ustach ciszę i krwawiące rany. Dla nich kuchnia rozbrzmiewa od wrzasku i krzyku gardzieli podrzynanych i szyj ukręcanych. Oni to piją grozę z krwią zabitej kaczki i warzą głowy dzieci: zadziw ionych cieląt. Wypruwają wnętrzności, krzycząc: flaczki, flaczki, i jedzą je w niedzielę, z rodziną się dzieląc. Lubią wody na smaku bezradnych piszczeli, wszechzwierzęce girlandy cynicznej kiełbasy, krwawe raki z piekielnej wyjęte kąpieli baraniego ciała brązowe atłasy. Rozsmarowują trupy na nie winnym chlebie, obwąchują zając a, czy aby dość skruszał, z martwym ozorem w zębach czują się jak w niebie i do cudzego mózgu śmieje im się dusza. Pożerają, dymiący, jak nowe cmentarze, te stroskane przystawki, te gorzkie potrawy. Karki im nabrzmiewają, obwisają twarze, na których śmieszek hieny zawita trupawy. Po pięknookiej sarnie nie noszą żałoby, ale żrą ją na stypie, w dzień pogrzebu radcy, i zezują miło śnie do gęsiej wątroby, bujni brzuchem jedynie, a łysiną gładcy, a twardzi tylko sercem – i w całej stolicy głośni – ale mlaskaniem, smętni biesiadnicy. – Maria Pawlikowska – Jasnorzewska

  Jezus zniósł wszelkie ofiary ze zwierząt w żydowskich świątyniach = Podczas ostatniej wieczerzy zrezygnował z żydowskiej tradycji ofiar ze zwierząt – zamiast zarżnięcia baranka mięso zastąpił chlebem , a krew – winem, co nakazał też czynić uczniom na swoją pamiątkę!!!

  http://www.slawni-wegetarianie.free.pl -wegetarianizm-wszystko o diecie bezmięsnej – zdrowszej, ekologicznej, polecanej przez lekarzy, dietetyków – wegetarianie od Jezusa do Einsteina, naukowcy, artyści, twórcy, gwiazdy muzyki, filmu

  [img]http://www.zieloni.osiedle.net.pl/talerzsmierci.jpg[/img]

  [img]http://www.zieloni.osiedle.net.pl/piramida.jpg[/img]

  MEATrix = Mięsożercy wymrą jak DINOZAURY!

  http://www.themeatrix.com/intl/poland/subtitled/ żyjecie w MEATrixie !!!!

  1. ~HANCURA

   DAJ JUZ LUDZIOM SPOKÓJ PRZYGŁUPIE Z TYM WEGETARIANIZMEM PO PROSTU NAS TYM ZNIECHECASZ DO WARZYW I OWOCÓW!!!!

 8. ~Anna

  Annie Rice i jej „spiaca krolewna” polecam dla dorosłych 🙂 dobra…bajka 🙂

 9. ~psych

  w psychologii jest taka teoria, że zachowujesz sie w dorosłym życiu wdl schematu twojej ulubionej baśni lub bajki z dzieciństwa. I tak np Piękna i bestia- wybierasz w życiu mówiąc łagodnie „popapranych facetów” liczac , ze ich odmienisz badż szukasz nieciekawych gosci odkrywajac w nich piękno…itd///

 10. ~miszczu

  Jeśli załozymy ze wszystkie dzieci są zakompleksione i szukaja ucieczki w bajce oraz wszyscy dorośli są zakompleksieni to ten artykuł rzeczywiscie jest sensowny.. ale chyba tak nie jest, bajka (film) na który idziemy do kina ma nas rośmieszyć pokazac śmieszne sytuacje, dobre dialogi nie każdy musi się utożsamiać z którąś z postacji ;] btw nie lubie psychologii..

 11. ~mity i kłamstwa

  BAJKI WEDŁUG FREUDA…
  ZNAKOMITY TYTUŁ!
  Trzeba to tylko szerzej wspomnieć o hochsztaplerach, ktorzy stworzyli nie tylko psychoanalizę, ale i: homeopatię, globalne ocieplenie, obowiązujące wersje historii współczesnej (dot. w szczególności przyczyn I i II wojny światowej, powstania państwa Izrael, upadku komunizmu etc).

 12. ~happy go lucky

  To teraz zinterpretujmy Lecha i Jarka – to tez przecież postacie nie z tego świata…

 13. ~aaabbbaaa

  no a pomyslcie o pieknej bajce „czarodziejka z księżyca”… co dobrego ona wnosi w umysły dzieci….

 14. ~olkafasolka

  niżej piszecie ze bajki uczą pokory, cierpliwości, wiary. ale czy to pasuje do obecnych standardów jakie żądzą swiatem. przy szukaniu pracy musisz sie wykazac przebiegłością, w miłości siłą by nie być zdominowanym przez partnera. kopciuszki snieżki i dorotki to nie jest wzór dla obecnych kobietek. te basniowe postaci by nie dały rady przezyc w naszym swiecie i bron boze by mija corka sie na nich wzorowala bo zostanie kura domowa bita przez meza i wychowująca pietnascioro dzieci. nie mniej jednak troszke mozna pomarzyc…ale napewno nie brac przykladu.bo Piękna bedzie bita przez Bestie, Spiąca zdradzana przez Księcia kiedy będzie spała, a Kopciuszek czekając na sprawiedliwośc i na wróżke zostanie wysiudany przez inne laski które żucą sie na ksiecia

 15. ~keywomma

  buy [URL=http://knockoffchanelhandbags20.iwannayou.com/]knock off chanel bags[/URL] to take huge discount eDxNNgjL [URL]http://enemyfinder.net/blog/view/60849/knockoff-chanel[/URL]

 16. ~elemntek

  click [URL=http://chanelbags-shop-online.smartlog.dk/]chanel bags online shop[/URL] at my estore kZLvMDfv [URL]http://chanelbagsshoponline12.smartlog.dk/[/URL]

 17. ~hosyWrof

  check this link, [URL=http://www.cheap–louisvuitton.com/]buy cheap louis vuitton[/URL] to take huge discount mpYZaymK [URL]http://www.cheap–louisvuitton.com/[/URL]

 18. ~Cefthels

  click to view [URL=http://www.louis-vuitton-wholesale.net/]wholesale louis vuitton handbags[/URL] , for special offer AzZLDOan [URL]http://www.louis-vuitton-wholesale.net/[/URL]

 19. ~Soommoor

  I am sure you will love [URL=http://www.discountlouisvuittonhandbags.us/]discount louis vuitton wallets[/URL] to take huge discount vLDoljDI [URL]http://www.discountlouisvuittonhandbags.us/[/URL]

 20. ~onemDuse

  I’m sure the best for you [URL=http://www.replicachanel.info/]chanel replica[/URL] to get new coupon losXMCnm [URL]http://www.replicachanel.info/[/URL]

 21. Jesse Heard

  Hi! Since you’re reading this message then you just proved that ads submitted via web contact forms like yours works! We can send your advertisement to people via their contact us form on their website. The advantage of this kind of promotion is that messages sent through feedback forms are inherently whitelisted. This improves the chances that your message will be seen. Absolutely NO Pay per click costs! Pay one flat rate and reach millions of people. To get more info send a message to: william4212sau@gmail.com

 22. Adrianna Houtz

  Need to find effective online marketing that isn’t full of crap? Sorry to bug you on your contact form but actually that was kinda the point. We can send your ad message to websites via their contact forms just like you’re getting this message right now. You can target by keyword or just execute bulk blasts to websites in the country of your choice. So let’s assume you’re looking to blast an ad to all the plumbing companies in the USA, we’ll grab websites for just those and post your advertisement to them. As long as you’re advertising something that’s relevant to that business category then you’ll get an awesome result!

  Send a quick message to sarah1916eva@gmail.com to find out more info and pricing

 23. Hyman Sever

  Hello, I was just on your website and filled out your feedback form. The feedback page on your site sends you these messages to your email account which is why you are reading through my message right now right? That’s half the battle with any type of online ad, making people actually READ your ad and that’s exactly what I just accomplished with you! If you have something you would like to blast out to millions of websites via their contact forms in the U.S. or to any country worldwide let me know, I can even focus on your required niches and my costs are very reasonable. Send a reply to: trinitybeumer@gmail.com

Możliwość komentowania została wyłączona.